تبلیغات
هر هفته با مطالبی متنوع

هر هفته با مطالبی متنوع

اگر عشقی احساس نمی‌كنی؛ تظاهر نكن، سعی نكن نمایش بدهی كه عاشقی حتی اگر خشمگینی بگو كه خشمگین هستی و باش ولی حقیقی باش.

اصول زندگی مشترك ابراز عشق و دوستی


 

این كه زن و شوهر یكدیگر را دوست می دارند، جای هیچ سخنی نیست؛ ولی در مواردی، به آن علت، كدورت پدید می آید كه آن را بر زبان نمی آورند و در این هنگام است كه نسبت به یكدیگر متزلزل شده و درباره دوستی خود، به شك و تردید می افتند. اسلام از ما می خواهد كه دوستی و محبت خود را نسبت به هركس كه دوستش داریم، ابراز كنیم.
پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:
«ذكر جمله "تو را دوست می دارم" از طرف شوهر به زن هرگز از ذهن زن زدوده نخواهد شد. پیوند زناشویی با ابراز محبت و علاقه استحكام پیدا می كند و دوام می یابد. شما می دانید كه در زندگی زناشویی، در عین وجود انضباط، علاقه و محبت باید حكومت كند، نه قانون و مقررات.
خود آرایی و پاكیزه بودن:
در زمینه تحكیم روابط ضروری است زن و شوهر خود را برای یكدیگر بیارایند و از لباس و سر و وضع ظاهری خود، مراقبت كنند. توصیه های اسلامی در زمینه مسواك كردن، استحمام، روغن مالی، شانه كردن موی سر، ناخن گرفتن، عطر زدن و خوب لباس پوشیدن است و این امور سبب رغبت طرفین نسبت به یكدیگر می شود.
امام موسی بن جعفر (علیه السلام) فرموده اند:
«خود آرایی و آمادگی مرد، سبب افزایش عفت زن می شود و برخی از زنان كه در روزگاران گذشته آلوده شده اند، از این بابت بوده كه شوهرانشان خود را نمی آراستند».
پس همانطور كه مرد نیاز به آرایش زن دارد، زن هم چنین نیازی را از طرف شوهر احساس می كند. شما به عنوان شوهر اجازه دهید همسرتان درباره لباس شما اظهار نظر كند و زیباترین لباس را بر اندام شما بپسندد.
رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:
«وظیفه زن این است كه خود را برای شوهر بیاراید و در كنار او خوشبو و معطر باشد».
رابطه همسری و تداوم آن:
در سایه ازدواج كه زن و شوهر با حفظ استقلال نسبی خود، تن به این رابطه می دهند، هم به خاطر تسكین غرایز و هم به خاطر حفظ وحدت، تداوم و بقای نسل است. البته داشتن رابطه، تنها به خاطر جنبه غریزی آن، نوعی حیوانیت است و ازداواج تنها به خاطر وصول به چنین هدفی موجب پدید آمدن فجایعی می شود كه از جمله بی تفاوتی نسبت به هم پس از ارضای غریزه است. در روابط باید جنبه معنوی آن، یاد خدا، جلب رضایت و انجام وظیفه الهی و تبعیت از حكم و فرمان خدا، و نیز اجرای سنت پیامبر مطرح باشد. وجود چنین احساس و عاطفه ای، سبب رشد شخصیت انسانی، و تحكیم بنای زندگی است.
عفت و پاكی:
حفظ عفت و پاكدامنی، برای زن و مرد، سبب حفظ حیات زوجین و تحكیم روابط خانوادگی است. برای داشتن یك زندگی مشترك، ضروری است مرد خود را از هوسهای حسادت آمیز دور نگه دارد و زن هم بكوشد عفت خود را حفظ كند و در پاكدامنی خویش بكوشد؛ آن چنان كه مرد دریابد محبت فردی جز او را در دل نمی پروراند. این امر، ضمن این كه وظیفه شرعی زن و شوهر است، آنان را در داشتن یك زندگی آرام و مبتنی بر تفاهم كمك خواهد كرد.
بقای نسل انسان:
یكی از مهمترین نیایج ازدواج، تولید مثل و بقای نسل انسان است. داشتن فرزند، به زندگی زن و شوهر طراوت و زیبایی و نیز شادابی و استحكام می بخشد.
قرآن كریم می فرماید:
«پدید آورنده آسمان ها و زمین، برای شما از جنس خودتان همسرانی آفرید و از چارپایان هم جفت ها، تا بر شمار شما بیفزاید. هیچ چیز مانند او نیست و اوست شنوای بینا» (سوره شوری/آیه 11)
آنان كه به طمع بهره مندی بیشتر از زندگی و دوری از مزاحمت كودك در سالهای اول ازدواج از تولد فرزند جلوگیری می كنند، پس از اندك مدتی در می یابند كه زندگی شان آن طراوت و شادابی را نداشته و به سردی گراییده است. داشتن فرزند روابط را غنی تر و دوام زندگی را بیشتر می كند.
    جمعه 29 بهمن 1389 | نظرات ()


موضوعات

عشقولانه

دانلود

عکس

آموزشی

خبر

داستان

مذهبی

طنز و سرگرمی

کامپیوتر

روانشناسی

هنر

متنوع

پیوندهای روزانه

دانلود کتاب های صوتی

مطالب اخیر

زوج خوشبخت

یــــک تـسـت روانشناسی مهم!

سنجش عملکرد

انیشتین و راننده اش

آموخته ام که ...

سی و یك روز جادویی

سیزده نکته برای زندگی

چگونه بر مشکلات عاطفی غلبه کنیم؟

موسی مندلسون

تله موش

مچ فرزندتان را موقع انجام کارهای خوب، بگیرید!

من باور دارم که..........

یوگا چیست ؟

سخنانی کوتاه اما جاودانه

راهی غیر تکراری برای ابراز عشق

آرشیو مطالب

اردیبهشت 1390

فروردین 1390

اسفند 1389

بهمن 1389

دی 1389

آذر 1389

آبان 1389

مهر 1389

نویسندگان

خسته

پیوند ها

بانک قالب های فارسی وب

قالب وبلاگ

خـــاطــره ای از یــــــاد رفـــتــــه

زن متولد ماکو - شهربانو

خودمونی - حامد

بی پروا - سارا

رویای عشق - ستاره

خلوتگاه من - باران

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0